تبلیغات
مهندسین عمران گچساران - افزایش بی رویه حیوانات ولگرد(سگ وگربه) در شهرستان گچساران

مهندس سعید روزافزای-کارشناس عمران

یکی از معزلات پنهان ولی آشکار در شهرستان گچساران افزایش بی رویه حیوانات ولگرد می باشد.در مورخه 20/11/87 وطبق نامه شماره 58910 سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ، دستورالعمل کنترل جمعیت سگهای ولگرد،که در ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصویب شد،از سوی مهندس نیکزاد معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهردای ها و دهیاری های کشور جهت اجرا از سوی شهرداری هاو دهیاری های سراسر کشور به استانداری ها ابلاغ شد .هدف از این دستورالعمل کنترل بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان و همچنین ارتقای سطح آگاهی عموم در مواجهه با حیوانات مزاحم خصوصا سگ های ولگرد بود.همانطور که در بعضی از فیلم های سینمایی خارجی می بینیم به محض اینکه گربه یا سگی در خیابان رها شده باشد پلیس سریعا این حیوانات را از سطح شهر جمع آوری کرده ودر مراکزی که برای این حیوانات در نظر گرفته نگهداری می کند.

واما نجس بودن سگ و دلیل آن

در روده سگ کرم کوچکی به طول چهار میلی متر به نام «تینیا ایکینوسکوس» است.
وقتی از سگ مدفوع بیرون می‌آید، تخم‌های زیادی از این کرم همراه مدفوع بیرون می‌آید و به اطراف مقعد سگ می‌چسبد. سگ به وسیله زبانش آن تخم‌ها را به قسمت‌های دیگر بدنش منتقل نموده و همه جا را آلوده می‌کند. اگر یکی از این تخم‌ها به معده انسان وارد شود، مرض‌های گوناگونی تولید می‌کند که احیاناً منجر به مرگ می‌شود. این یکی از حکمت‌هایی است که اسلام سگ را نجس العین دانسته تا بدین وسیله مضرّات آن را از انسان دفع کند، اما ممکن است، حکمت‌ها و علت‌های دیگری از نظر بهداشتی و زیست شناسی و پزشکی وجود داشته باشد که هنوز از آن آگاهی نداریم.

متاسفانه این روزها شاهد تکثیر بی رویه حیوانان ولگردی چون سگ و گربه در شهرستان گچساران هستیم  و این یک نوع ضعف بهداشتی برای این شهرستان است.با توجه به اینکه این حیوانات در ساعات پایانی شبها در محله و خیابان ها رفت وآمد می کنند مشاهده می کنیم که در اثر برخود با خودروهای در حال عبور در خیابان ها جان خود را از دست می دهند وسطح خیابان ها نیز آلوده می شود.به نظرمن نبود مراکز نهگداری این حیوانات در شهرستان و عدم توجه مسئولین مربوطه به این موضوع یکی از عمده دلایل این اتفاقات میباشد.در ضمن این حیوانات در سطح چمن های پارکها رفت وآمد کرده و نجاست خود را بر آن باقی میگذارند و مردم هم ناخواسته و بدون اطلاع از این موضوع روی این چمن ها می نشینند و این گونه به یک بیماری خاموش دچار می شوند.

لذا از مسئولین مربوطه چون بهداشت محیط و شهرداری و محیط زیست تقاضا می شود این موضوع را در دستور کار قراردهند.

لینک ostan-as.gov.ir/.../دستورالعمل%20كنترل%20حیوانات%20ناقل%20بیما... دستورالعمل كنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان

 

 

 تاریخ : جمعه 14 فروردین 1394 | 05:54 ق.ظ | نویسنده : مهندسین گچساران | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.